^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

"Córka nazisty" odwiedziła DKK w Paterku.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Czy „Córka nazisty” powinna ponieść karę za czyny swojego ojca?

         W czwartkowe popołudnie, 21 kwietnia, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

w Paterku. Tematem dyskusji była powieść młodego polskiego pisarza Maxa Czornego pt. „Córka nazisty”

            Bohaterką książki jest osiemdziesięcioletnia Greta chorująca na Alzheimera. Kobieta pomimo problemów z utratą pamięci i częstymi zanikami świadomości nadal pamięta tylko jedno, że tkwi w niej gen zła. Gen, którego nie będzie w stanie odpokutować do końca swojego życia. Jest przeświadczona o tym, że haniebna przeszłość jej ojca sprawiła, że i ona jest współwinna wszystkich zbrodni, których on dokonał w czasie II wojny światowej.

Rozdarta pomiędzy miłością do swojego ojca i jednocześnie nienawiścią za to co zrobił, postanawia odkupić jego winy. Wspiera organizacje działające na rzecz pamięci o ofiarach hitlerowskich zbrodni. Czuje jednak, że to nie wystarczy.

Jedną z prób zrozumienia swojego piętna jest uczestnictwo Grety w sesjach terapeutycznych, które jednak nie pomagają jej z uporaniem się z przeszłością.

Pewnego dnia do jej rąk trafia pamiętnik z czasów wojny napisany przez małą dziewczynkę – Annę. Staruszka zatapia się w jego lekturze i poznaje prawdę o sobie.      Czy choroba, na którą cierpi pozwoli jej poznać siebie od nowa i unieść brzemię wspomnień? Kim jest i jaką rolę w tym odegrała mała Anna – autorka pamiętnika?

            „Córka nazisty” jest przejmującą i poruszającą historią. Opowiada o traumie wojennej, ale także o wielkiej miłości dziecka do rodziców oraz rodziców do dziecka. To również historia o wybaczaniu i o tym, że nie wolno obwiniać dzieci o zbrodnie, których dokonali ich przodkowie.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 19.05.2022r. Omawiać będziemy książkę Grażyny Jagielskiej „Wszystkie moje domy”.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

 

 

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka