^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Odpust Parafii to jak urodziny, Wszyscy jesteśmy zaproszeni.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

  

15 września 2015 roku nasza parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Paterku obchodzić będzie odpust parafialny a zarazem 50-lecie swego istnienia. Okazja to nie byle jaka, aby przyjść na uroczystości na godz. 18.00. Wszyscy jesteśmy zaproszeni.

 

Budowa kaplicy na cmentarzu

W 1927 roku na cmentarzu w Paterku Józef Draheim wybudował kaplicę. Parafianie mogli spotykać się na modlitwie na cmentarzu. Jednak cały czas należeli do parafii p.w. św. Wawrzyńca w Nakle.

26.05.1965 r. Biskup Jan Czerniak, podczas wizytacji parafii św. Wawrzyńca w Nakle modlił się z wiernymi w kaplicy na cmentarzu w Paterku. Uznał, że powinna być tu parafia.

Ośrodek Duszpasterski w Paterku

Ponad 50 lat temu Paterek, Polichno i Rozwarzyn – tworzące dziś parafię pw. Matki Boskiej Bolesnej – należały do parafii św. Wawrzyńca, a Chobielin Młyn i Janowo – św. Bartłomieja Apostoła w Samoklęskach Dużych.

Kardynał Stefan Wyszyński przychylił się do prośby biskupa. Już 1 lipca 1965 r. powołał na stanowisko wikariusza przy kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Nakle ks. Mariana Grobelskiego. Powstał ośrodek duszpasterski w Patereku, Polichnie i Rozwarzynie. Niedużą kaplicę na cmentarzu – mimo zakazu władz – powiększono. W roku 1971 dobudowano jej drugą część. Ks. Eugeniusz Michalczak, rektor ośrodka w Paterku, w roku 1972 zamieszkał na plebani.

Zmiany po pielgrzymce- Parafia Paterek

Po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski – 1 października 1979 r. władze państwowe uznały ośrodek w Paterku za parafię. W roku następnym (1 lipca) prymas Wyszyński mianował ks. Jana Gniota proboszczem w Paterku. Po dwóch latach udało mu się doprowadzić do sądownego przypisania na własność parafii plebani i dwóch działek.

Budowa kościoła

Historia budowy kościoła rozpoczęła się na początku lat.80. Pozwolenie jednak proboszcz dostał dopiero 22 lutego 1984 r. Cztery miesiące później rozpoczęły się wykopy pod fundamenty. Kardynał Józef Glemp poświęcił fundamenty i wmurował kamień węgielny 2 sierpnia 1986 r.

Proboszcz Gniot nie doczekał poświęcenia. W październiku 1987 r. miał zawał serca. Nowym proboszczem został 15 listopada ks. Bogumił Stachowiak.

Budowa kościoła napotykała na problemy. W roku 1989 przerwano prace – zabrakło pieniędzy. Zorganizowana przez Agatę i Pawła Polachowskich – wujostwo byłego proboszcza J. Gniota – pomoc pozwoliła wznowić budowę. Pomogli też wierni z Paterka i okolic.

Wyświęcenie

30 października 1991 r. biskup Bogdan Wojtuś poświęcił świątynię w Paterku.

– Z wielką radością i głęboką wiarą przeżywaliśmy poświęcenie naszego kościoła – wspomina proboszcz Bogumił Stachowiak. – Wtedy ksiądz biskup mówił nam o godności każdej świątyni i czym kościół powinien być dla chrześcijanina, akcentując przy tym prawdę, że każdy człowiek jest żywą świątynią najbardziej przez Boga ukochaną.

Kościół w każdym następnym roku zyskiwał coś nowego: w 1992 – dokończono tynkowanie i malowanie na chórze, 1993 – położono płytki lastryko, w 1995 – sponsorzy zafundowali dwa dzwony, w 1996 do kościoła i plebani podłączono wodę...

Konsekracja kościoła

Z okazji  40-lecia parafii 15 września 2005r. ksiądz biskup Jan Tyrawa, ordynariusz bydgoski dokona konsekracji kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku.

Gimnazjum w Paterku

Ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności było nadanie w dniu 17.11.2003 r. Gimnazjum w Paterku imienia papieża Jana Pawła II.

25 marca 2006 r. ks. Proboszcz Bogumił Stachowiak zostaje kanonikiem, a następnie dziekanem dekanatu nakielskiego. Ze względu na stan zdrowia ten lubiany kapłan rezygnuje z funkcji dziekana. W lipcu 2012 r. decyzją Biskupa Tyrawy zostaje przeniesiony do parafii Św. Wawrzyńca w Nakle. Na jego miejsce przyszedł ks. Mariusz Zbieranek. Parafia Paterek obejmuje wsie: Paterek, Janowo, Rozwarzyn i Polichno. Mieszkańcy Polichna mają swój kościół.

  

ks.Marian Grobelski +                      ks. Eugeniusz Michalczak +           ks. Jan Gniot +

  

ks. Kanonik Bogumił Stachowiak         ks. Mariusz Zbieranek      ks.Kanonik Stachowiak i ks Zbieranek

 

 

   

Kapliczka na cmentarzu.

  

 

    

   

 

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka