^Do góry

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere id Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

PAterek

Partnerzy

nakło

Biblioteka

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Godziny otwarcia: Od Poniedziałku do Czwartku 10.30 - 18.00

Piątek 10.30 - 16.00
Rodowód biblioteki w Paterku sięga 1957r, kiedy to wpisana została do księgi inwentarzowej pierwsza książka. Od założenia opisywana placówka była Gromadzką Biblioteką należącą do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wyrzysku.
1.07.1957r pierwszym pracownikiem Gromadzkiej Biblioteki Publicznej został kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej Klemens Sielski, który prowadził bibliotekę przez 20 lat. Do dzisiaj pozostaje w pamięci starszych mieszkańców Paterka jako kierownik szkoły, nauczyciel oraz osoba oddana książce, kulturze, nauczaniu i wychowaniu młodzieży. Biblioteka mieściła się na poddaszu budynku Szkoły Podstawowej. W miarę rozwijania się biblioteki i czytelnictwa tworzyły się punkty biblioteczne w: Rozwarzynie, Polichnie, Wieszkach i Występie.
31.10.1977r kierowniczką Gminnej Filii w Paterku została Alicja Sobecka.
W 1978r biblioteka została przeniesiona do lokalu zastępczego w prywatnym budynku przy ul. Szubińskiej.
Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Paterku w 1978r stała się Rejonową Biblioteką Publiczną w Nakle-Filia w Paterku. Od 1.11.1978r placówkę przejęła Zdzisława Matylis, która pracuje w niej do dnia dzisiejszego.
W 1984r został wybudowany Wiejski Dom Kultury i biblioteka otrzymała nowy lokal o powierzchni 21m2. Lokal nie w pełni zaspokajał potrzeby czytelnictwa ze względu na mały metraż. W 1991r biblioteka została przeniesiona do większego pomieszczenia mieszczącego się w tym samym budynku o powierzchni 54m2.

Biblioteka dawiej.

Bibliotek

Nowa Biblioteka Publiczna Filia w Paterku zmieniła nazwę na Biblioteka Publiczna w Nakle Filia w Paterku, a w 2001r stała się Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Nakle Filia w Paterku.

W 2003r. biblioteka otrzymała 3 komputery w ramach programu „Ikonka”, które zostały podłączone do Internetu. Uruchomienie czytelni internetowej miało na celu zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego i powszechnego dostępu do Internetu.
W 2010r. z Programu Rozwoju Bibliotek filia w Paterku otrzymała w darze 2 nowe komputery oraz urządzenie wielofunkcyjne, którym można drukować, kserować, skanować, faksować . Z tych urządzeń mogą korzystać nie tylko czytelnicy, ale również mieszkańcy Paterka.
Biblioteka odgrywa bardzo ważną rolę dla całej społeczności. Czytelnicy odwiedzają bibliotekę z zamiłowania do obcowania z książką i rozwijania własnych zainteresowań. Prowadzona jest działalność upowszechnieniowa zmierzająca do popularyzacji książek i czytelnictwa oraz praca edukacyjno-wychowawcza. Obecnie biblioteka ma zarejestrowanych 340 czytelników.

a

Zajęcia plastyczne-bombonierka kwiatowa dla Babci i laurka dla Dziadka .

b

Karnawał 2013 w bibliotece

c

Ferie zimowe 1995

d

„Z KULTURĄ I SZTUKĄ ZA PAN BRAT” 2004r. – Zespół śpiewaczy „Notecianie” z
Paterka

    

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa